niedziela, 30 października 2016

Bananowo-marchewkowe ciasto bez glutenu i bez cukru

Jeżeli macie ochotę na zdrową przekąskę, która pełna jest wartości odżywczych, a przy tym nie kosztuje wiele - mam coś dla Was! Trochę z potrzeby, trochę z ciekawości, a trochę pod wpływem sprzyjających okoliczności stworzyłam ciasto bananowo-marchewkowe, w którym nie ma miejsca na gluten, mąkę czy biały cukier. Zamiast tego znajdziecie w nim bogactwo wartościowych składników, które dodadzą Wam energii, witamin i zaspokoją niespodziewany głód i ochotę na coś słodkiego. Idealne do zabrania na uczelnię.
Wzbudziłam Waszą ciekawość? Mam nadzieję! Ciasto jest wyjątkowe, więc gorąco je polecam; sama chętnie do niego wracam :)



Pierwowzorem ciasta został przepis na bananowo-marchewkowe muffinki z bloga Minimalist Baker. Pozmieniałam jednak w nim to i owo, dostosowując do moich potrzeb i możliwości. Lista składników, którą znajdziecie w oryginale wydaje się dość długa... Ale to i tak nic - moja powiększyła się o kilka pozycji, choć z kilku innych zrezygnowałam. Warto jednak podjąć ten wysiłek zdobycia koniecznych produktów. Ciasta bezglutenowe i bezcukrowe rządzą się swoimi prawami i należy się im podporządkować, jeśli chcemy otrzymać wypiek sprostający naszym oczekiwaniom. 

Mówiąc o tym, że ciasto powstało pod wpływem sprzyjających okoliczności, miałam na myśli leżące samotnie resztki marchwki, które zostały z wyciskania z nich soku. Jeżeli czasem robicie swój domowy sok marchewkowy, na pewno też macie ten problem, co zrobić z wiórkami marchewki, które Wam pozostają. Ten przepis to idealny sposób na ich zużycie!

W moim bananowo-marchewkowym cieście bez glutenu i bez cukru znajdziecie same dobroci: płatki owsiane, płatki jaglane, migdały, siemię lniane, jabłko, suszone owoce, cynamon... i oczywiście banany oraz marchewki. Ciasto słodycz zawdzięcza owocom i marchewce, a konsystencja jest rewelacyjna dzięki mieszance różnych suchych składników. Jest przy tym banalnie proste w wykonaniu. Wspominałam już, że przy okazji jest stosunkowo niskokaloryczne? ;)
To co, pieczemy? :)



Składniki mokre:
- 3 rozgniecione banany
- 2 szklanki wiórek marchewki, które zostały po wyciśnięciu z nich soku
- 2 jajka
- puree z 1 jabłka
- łyżka soku z cytryny
- 50 g oleju
- 200 ml mleka (świetnie sprawdza się też migdałowe)
- w sumie 70 g suszonych owoców (śliwki, morele, daktyle, rodzynki)

Składniki suche:
- płatki owsiane i jaglane, w sumie 120 g (w dowolnych proporcjach), może być też tylko jeden rodzaj
- 50 g mąki migdałowej
- 15 g mielonego siemienia lnianego
- 80 g mąki lub skrobi kukurydzianej
- 80 g mąki ryżowej
- 30 g mąki ziemniaczanej (lub tapioki)
- łyżeczka cynamonu (mogą być także inne korzenne przyprawy)
- łyżeczka proszku do pieczenia
- łyżeczka sody
- szczypta soli

Suszone owoce pokroić w drobną kostkę i zalać wrzątkiem tak, by woda je zakryła.
W mniejszej misce wymieszać ze sobą wszystkie suche składniki. W większej wszystkie mokre, oprócz suszonych owoców. Na koniec dodać suszone owoce razem z wodą, w której się moczyły. Połączyć aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Jeżeli ciasto jest bardzo gęste, można dolać mleka.
Dwie formy - blaszkę o wymiarach 20x30 cm i keksówkę 10x20 cm - wykładam papierem do pieczenia. Wylewam do nich ciasto, starając się, aby jego grubość w obu formach była podobna. Wkładam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusza. Piekę 45 minut, zmniejszam temperaturę do 180 i czekam jeszcze około pół godziny. Warto ciasto sprawdzić patyczkiem, który po wyjęciu z ciasta nie może być zbyt wilgotny.
Po wyjęciu z pieca zostawić ciasto do ostygnięcia, dopiero potem kroić.

Ciasta wychodzi niemało. Lubię piec w takich proporcjach, gdyż nie muszę dzięki temu robić go zbyt często. Kroję je na kawałki (choć te z keksówki z reguły znika od razu) i mrożę. Potem wyciągam rano z zamrażarki, wrzucam do torby i na uczelni mam idealne drugie śniadanie :) Jest cudownie słodkie, pyszne i sycące!



Mam w planach zrobienie tego ciasta z nutą pomarańczy i większą ilością korzennych przypraw - jestem bardzo ciekawa efektów!

Smacznego!

2 komentarze:

Bardzo dziękuję za komentarze! Każdy jeden powoduje, że robi mi się milej na serduchu :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...